1. Przedmiot zamówienia1) Przedmiot zamówienia stanowi: ZAKUP ENERGII ELEKTRYCZNEJ NA POTRZEBY OBIEKTÓW GMINY JERZMANOWICE - PRZEGINIA I JEJ JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH
2) Wspólny Słownik Zamówień: 09310000-5 elektryczność
3) Przedmiot zamówienia musi spełniać wymagania określone w niżej wymienionych regulacjach prawnych: ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 716 ze zm.) zwana dalej „ustawą Prawo energetyczne", rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego (Dz.U. nr 93 z dnia 29.05.2007 r. ze zm.) oraz Rozporządzenie Ministra Energii z dnia 6 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną (Dz. U. 2019 poz. 503 ze zm.) i Rozporządzenie mInistra Klimatu i Środowiska z dnia 13 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną (Dz. U. 2020, poz. 2053 ze zm.).
4) Zakres przedmiotu zamówienia obejmuje: dostawę energii elektrycznej do punktów poboru wskazanych w Załączniku nr 1a do SWZ – wykaz punktów poboru energii elektrycznej
5) Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia, opis wymagań zamawiającego w zakresie realizacji i odbioru określają:
- opis przedmiotu zamówienia – załącznik nr 1 do SWZ,
- wykaz punktów poboru energii – załącznik nr 1a do SWZ
- projektowane postanowienia umowy –załącznik nr 2 do SWZ.
Wszystkie wymagania określone w dokumentach wskazanych powyżej stanowią wymagania minimalne, a ich spełnienie jest obligatoryjne. Niespełnienie ww. wymagań minimalnych będzie skutkować odrzuceniem oferty jako niezgodnej z warunkami zamówienia na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp.
2. Wymagania w zakresie zatrudniania przez wykonawcę lub podwykonawcę osób na podstawie stosunku pracyZamawiający nie stawia wymogu w zakresie zatrudnienia przez wykonawcę lub podwykonawcę na podstawie stosunku pracy osób wykonujących czynności w zakresie realizacji zamówienia.
3. Wymagania w zakresie zatrudnienia osób, o których mowa w art. 96 ust. 2 pkt 2 ustawy PzpZamawiający nie stawia wymogu w zakresie zatrudnienia przez wykonawcę lub podwykonawcę na podstawie stosunku pracy osób wykonujących czynności w zakresie realizacji zamówienia.
4. Termin wykonania zamówienia Umowa obowiązuje od dnia jej podpisania , natomiast Zamawiający wymaga aby dostawy były wykonane od 01.01.2022 r. do 31.12.2022 r.
5. Wymagania dotyczące wadium: Zmawiający nie wymaga złożenia wadium.
6. Sposób przygotowania ofertZasady obowiązujące podczas przygotowywania ofert
a) Oferta wraz z załącznikami musi zostać sporządzona w języku polskim, złożona w postaci elektronicznej oraz podpisana kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym lub podpisem zaufanympod rygorem nieważności. Złożenie oferty wymaga od wykonawcy zarejestrowania się i zalogowania na Platformie zakupowej zamawiającego dostępnej pod adresem https://jerzmanowice-przeginia.logintrade.net
b) Zasady rejestracji na Platformie:opisano w załączniku nr 6 do SWZ
c) Zasady przygotowania i złożenia oferty za pośrednictwem Platformy: opisano w załączniku nr 6 do SWZ
Wykonawca ma prawo złożyć tylko jedną ofertę. Oferty wykonawcy, który przedłoży więcejniż jedną ofertę, zostaną odrzucone.
d) Wykonawca składa ofertę wraz z wymaganymi oświadczeniami i dokumentami, wskazanymi w rozdziale II podrozdziale 9 SWZ.
e) Do upływu terminu składania ofert wykonawca może wycofać ofertę.Sposób postępowania w przypadku oferty w systemie został opisany w Instrukcji korzystania z Platformy stanowiącej załącznik nr 6 do SWZ.
7. Sposób oraz termin składania ofert. Termin otwarcia ofert
1) Ofertę należy złożyć w terminie do dnia 16.08.2021 r. do godz. 11:00
2) Sposób składania ofert:za pośrednictwem Platformyhttps://platformazakupowa.pl/pn/preda
3) Otwarcie ofert nastąpi w dniu 16.08.2021 r. o godz. 11:10 poprzez odszyfrowanie wczytanych na Platformie ofert.
4) Zamawiający, najpóźniej przed otwarciem ofert, udostępni na stronie internetowej prowadzonego postępowania informację o kwocie, jaką zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.
5) Zamawiający, niezwłocznie po otwarciu ofert, udostępnia na stronie internetowej prowadzonego postępowania informacje o:
1) nazwach albo imionach i nazwiskach oraz siedzibach lub miejscach prowadzonej działalności gospodarczej bądź miejscach zamieszkania wykonawców, których oferty zostały otwarte;
2) cenach lub kosztach zawartych w ofertach
8. Termin związania ofertą: Wykonawca pozostaje związany ofertą do dnia 14.09.2021 r.
Bieg terminu związania ofertą rozpoczyna się wraz z upływem terminu składania ofert.
Jerzmanowice, dnia 9.08.2021 r.
Gmina Jerzmanowice - Przeginia
ul. Rajska 22
32-048 Jerzmanowice
Wszyscy Wykonawcy
zainteresowani postępowaniem
Znak sprawy:
IR.271.1.8.2021.JRM
dotyczy: postępowania o udzielenie zamówienia pn: „ZAKUP ENERGII ELEKTRYCZNEJ NAPOTRZEBY OBIEKTÓW GMINY JERZMANOWICE-PRZEGINIA I JEJ JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH".
PYTANIA I ODPOWIEDZI DOTYCZĄCE TREŚCI SWZ
Gmina Jerzmanowice-Przeginia jako Zamawiający zgodnie z art. 284 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2021 r, poz. 1129z późn. zm.), udziela odpowiedzi na zadane w postępowaniu pytania:
Pytanie nr 1:
Wykonawca zwraca sią z prośbą o udzielenie informacji czy podane przez Zamawiającego parametry dystrybucyjne – w szczególności moc umowna, grupa taryfowa, numery PPE są zgodne z aktualnymi umowami dystrybucyjnymi oraz dokumentami potwierdzającymi możliwość świadczenie usług dystrybucji wydanymi przez właściwego OSD?
Odpowiedź 1.
Weryfikacja danych lokalizacyjnych, identyfikacyjnych i parametrów dystrybucyjnych ppe odbywała się na podstawie ostatniej faktury dystrybucyjnej.
Pytanie 2:
Wykonawca zwraca się z prośbą o udzielenie następujących informacji:
a) Czy Zamawiający samodzielnie wypowie obowiązujące umowy w terminach pozwalających na skuteczne przeprowadzenie procesu zmiany sprzedawcy, czy też upoważni do tej czynności Wykonawcę?
b) Czy Zamawiający samodzielnie zawrze umowę o świadczenie usług dystrybucji w przypadku punktów poboru, dla których obowiązywały dotychczas umowy kompleksowe oraz w przypadku punktów poboru, dla których umowa dystrybucyjna została zawarta na czas określony, w termie umożliwiającym skuteczne przeprowadzenie procedury zmiany sprzedawcy ?
Odpowiedź 2.
Załącznik nr 2 do SWZ – pełnomocnictwo, opisano wymagania dotyczące relacji pomiędzy Wykonawcą URD i OSD.
Pytanie 3:
Dot. SWZ - w pkt. 18 Załącznik 1 do SWZ Zamawiającym zawarł zapis "Paliwa gazowego" Zawracamy się z prośba o poprawienie zapisu ponieważ postępowanie dotyczy sprzedaży energii elektrycznej.
Odpowiedź 3.
Zamawiający umieścił Zweryfikowany Załącznik nr 1 do SWZ - Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia.
Pytanie 4:
Dot. § 2 ust. 6 – Załącznik nr 2 do SWZ: Wykonawca prosi o wprowadzenie zapisu tj. „zmniejszenie lub zwiększenie łącznej ilości zakupionej energii elektrycznej zakresie do ± 10%, względem zużycia energii elektrycznej podanego w ust. 5 niniejszego paragrafu”.
Odpowiedź 4.
Załącznik nr 2 do SWZ, par. 2, ust. 6 pozostanie bez zmiany. Zamawiający zwraca uwagę, że określenie związane z minimalnym zużyciem energii elektrycznej jest związane wprost z postanowieniem ustawy Pzp opisanym w art. 433 p. 4.
Z punktu widzenia Zamawiającego i Wykonawcy istotny jest zapis w ust. 5, par. 6 załącznika nr 2 do SWZ o treści: „Rozliczanie zobowiązań wynikających z tytułu zarówno sprzedaży energii elektrycznej jak i z tytułu dystrybucji energii elektrycznej (z OSD) odbywać się będzie według jednego, wspólnego układu pomiarowo – rozliczeniowego na podstawie rzeczywistych odczytów. Nabywca nie dopuszcza dokonywanie rozliczenia zobowiązań na podstawie szacowanego zużycia energii.” co w kontekście zapisu Załącznika nr 1 do SWZ, Informacje pozostałe, p. 9 o treści: „W związku z charakterem zamówienia nie można określić dokładnego zużycia energii elektrycznej objętego przedmiotem zamówienia. Z tego powodu Zamawiający przedstawił przewidywalną ilość zużycia energii elektrycznej. Zamawiający przewiduje, iż rzeczywista ilość zużycia energii elektrycznej może ulec zmianie, tj. zwiększeniu bądź zmniejszeniu przy zachowaniu zaoferowanych cen jednostkowych. Tym samym opisane prognozowane zużycie energii elektrycznej nie stanowi dla Zamawiającego zobowiązania do zakupu energii elektrycznej w podanej wysokości.” oznacza, że Zamawiający zapłaci za zużytą energię elektryczną.
Pytanie 5:
Wykonawca zwraca się z wnioskiem o zgodę na udostępnianie Zamawiającemu faktur VAT za pośrednictwem kanałów elektronicznych na podany adres poczty elektronicznej, zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. 2020 poz. 106 z późn. zm.), na zasadach określonych w Regulaminie Wykonawcy przesyłania faktur VAT za pośrednictwem kanałów elektronicznych, przy jednoczesnej zgodzie na otrzymywanie informacji o tych fakturach. Powyższa zgoda zwolniłaby Wykonawcę z obowiązku wystawiania i dostarczania faktur VAT w formie papierowej. Dzięki temu rozwiązaniu Zamawiający otrzyma dokument w momencie jego wystawienia, zniwelowane zostanie ryzyko niedostarczenia przesyłki lub znacznego opóźnienia w jej dostarczeniu. Zmiana formy dostarczania faktur ma również aspekt ekologiczny, przyczyni się do wspólnego dbania o środowisko naturalne poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na produkcję papieru i ograniczenie transportu.
Odpowiedź 5.
Zamawiający wymaga dostarczania faktur papierowych.
Pytanie 6:
Dotyczy § 7 – Załącznik nr 2 do SWZ Wykonawca informuje, że zgodnie z możliwościami działania systemu bilingowego, na fakturach wskazane będą dane Nabywcy (nazwa, adres, Nr NIP), natomiast dane Odbiorcy (nazwa i adres) zostaną wpisane pod pozycją "Adres korespondencyjny". Prosimy o potwierdzenie, że takie rozwiązanie dotyczące wystawianych faktur VAT jest akceptowane przez Zamawiającego.
Odpowiedź 6.
Zamawiający akceptuje wnioskowane rozwiązanie.
Pytanie 7:
Dotyczy § 7 – Załącznik nr 2 do SWZ Zamawiający określił dzień zapłaty faktur VAT jako datę obciążenia rachunku Zamawiającego. Informujemy, że zgodnie z art. 454 § 1 Kodeksu Cywilnego, dotyczącego miejsca spełnienia świadczenia pieniężnego, a także zgodnie z zasadami obowiązującymi w obrocie gospodarczym, za dzień zapłaty uznaje się dzień, w którym środki pieniężne wpłyną na rachunek bankowy podmiotu, któremu należna jest zapłata. W związku z powyższym Wykonawca zwraca się z prośbą o zmianę treści zapisu w sposób następujący: „Za dzień zapłaty uznaje się datę uznania rachunku bankowego Wykonawcy”.
Odpowiedź 7.
Załącznik nr 2 do SWZ, par. 7 ust. 8 przybiera treść: „Za dzień zapłaty uznaje się datę uznania rachunku bankowego Wykonawcy”
Pytanie 8:
Wykonawca zwraca się z prośbą o udzielenie informacji, czy Zamawiający posiada:
a) status wytwórcy, o którym mowa w art. 2 ust. 39 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r., o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. 2020 r. poz. 261 ze zm.), co oznacza, że jest podmiotem wytwarzającym energię elektryczną lub ciepło z odnawialnych źródeł energii lub wytwarza biogaz rolniczy w instalacjach odnawialnego źródła energii, w stosunku do punktów poboru energii wymienionych przez Zamawiającego w dokumentacji przetargowej?
b) status prosumenta energii odnawialnej, o którym mowa w art. 2 pkt 27a ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. 2020 r. poz. 261 ze zm.), co oznacza, że jest odbiorcą końcowym wytwarzającym energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w mikroinstalacji, pod warunkiem, że wytwarzanie o którym mowa powyżej, nie stanowi przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej określonej zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. 2020 r. poz. 443 ze zm.) w stosunku do punktów poboru energii wymienionych przez Zamawiającego w dokumentacji przetargowej?
Odpowiedź 8.
Zamawiający informuje, że w załączniku nr 1a do SWZ w kolumnie AN dla ppe 590322429402048796 w trakcie weryfikacji omyłkowo wpisano wielkość instalacji PV o mocy 11 kW nie podlegającej dalszej odsprzedaży.
Zamawiający oświadcza, że w załączonym wykazie żaden ppe nie jest powiązany z instalacją wytwórcza energii elektrycznej.
Pytanie 9:
W przypadku posiadania przez Zamawiającego statusu wytwórcy, o którym mowa w art. 2 ust. 39 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. z 2020 r. poz. 261 z późn. zm.) w stosunku do punktów poboru energii wymienionych przez Zamawiającego w dokumentacji do punktów poboru energii wymienionych przez Zamawiającego w dokumentacji przetargowej, Wykonawca informuje, że objęcie przedmiotem zamówienia na dostawę energii elektrycznej/dostawę energii elektrycznej oraz zapewnienie świadczenia usługi jej dystrybucji punktów poboru energii, w których wytwarzana jest energia elektryczna, może stanowić naruszenie dyspozycji art. 99 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. 2019 poz. 2019 ze zm.). W konsekwencji ww. przepisu, dokumentacja przetargowa powinna zawierać wyraźne i precyzyjne uregulowania wskazujące na przedmiot zamówienia, z uwzględnieniem wszystkich zobowiązań Wykonawcy związanych z posiadaną przez Zamawiającego instalacją odnawialnego źródła energii (dalej: Instalacja OZE). W dokumentacji przetargowej brak jest postanowień dotyczących wskazania strony kupującej energię wytworzoną w Instalacji OZE oraz regulacji dotyczących zmiany podmiotu odpowiedzialnego za bilansowanie handlowe zarówno na kierunku dostarczania energii elektrycznej jak i na kierunku jej poboru z Instalacji OZE. W powyższym zakresie wskazuje się, iż zgodnie z art. 9g ust. 6b ustawy Prawo energetyczne (Dz. U. 2020 r., poz. 833 ze zm.) rozliczenia wynikające z niezbilansowania energii elektrycznej pobranej, wprowadzonej lub pobranej i wprowadzonej dokonuje jeden podmiot odpowiedzialny za bilansowanie handlowe, co ma istotne znacznie w celu umożliwienia wykonania przedmiotu zamówienia przez Wykonawcę. Informujemy, iż pozostawienie zapisów dokumentacji zamówienia w obecnym brzmieniu uniemożliwia złożenie przez Wykonawcę Oferty w zakresie dotyczącym ww. kategorii punktów poboru energii. W związku z powyższym, w celu umożliwienia złożenia Oferty, Wykonawca zwraca się z prośbą o wyłączenie z przedmiotowego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego punktów poboru energii, w stosunku do których Zamawiający posiada status wytwórcy.
Odpowiedź 9.
Patrz odpowiedź 8.
Pytanie 10:
Wykonawca zwraca się z prośbą o wyłączenie z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, bądź wydzielenie do odrębnej części zamówienia, punktów poboru energii, w stosunku do których Zamawiający posiada status prosumenta energii odnawialnej, o którym mowa w art. 2 pkt 27a ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. z 2020 r. poz. 261 z późn. zm.) – dalej OZE. Objęcie przedmiotem zamówienia na sprzedaż energii elektrycznej, punktów poboru energii z mikroinstalacją, powoduje konieczność świadczenia przez Wykonawcę dodatkowej usługi, w stosunku do ww. rodzaju punktów poboru energii, polegającej na rozliczaniu energii elektrycznej wprowadzonej przez Zamawiającego (prosumenta energii odnawialnej) do sieci OSD, wytworzonej w mikroinstalacji wraz z zapewnieniem usługi odbioru na warunkach wskazanych w ustawie OZE. W związku z powyższym, niemożliwe jest dokonanie przez Wykonawcę prawidłowej kalkulacji ceny w Ofercie, która uwzględni zarówno wynagrodzenie Wykonawcy za sprzedaż energii do punktów poboru energii Zamawiającego, jak i odkup od Zamawiającego energii wytworzonej w mikroinstalacji, co uniemożliwia złożenie przez Wykonawcę Oferty na warunkach wskazanych w treści SWZ.
Odpowiedź 10.
Patrz odpowiedź 8.
Mając na uwadze treść udzielonych wyjaśnień, oraz potrzebę usunięcia rozbieżności pomiędzy ich treścią a treścią dokumentu zamówienia, zamawiający, działając na podstawie:
• art. 286 ust. 1
• art. 286 ust. 2
Wprowadza plik:
Zweryfikowany Załącznik nr 1 do SWZ - Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia.
Zamawiający informuje, że termin składania ofert nie ulega zmianie.