I. Przedmiot zamówienia i wymagania stawiane Wykonawcy.1. Przedmiotem niniejszego zamówienia jest dostawa paliwa gazowego i świadczenie usługi dystrybucji paliwa gazowego w ramach umowy kompleksowej do punktów poboru wskazanych w Załączniku nr 1a do SWZ – wykaz punktów poboru gazu.
2. Zakup będzie się odbywać na postawie umowy kompleksowej z Wykonawcą.
3. Przedmiot zamówienia musi spełniać wymagania określone w niżej wymienionych regulacjach prawnych: ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz.U. z 2022 r. poz. 1385) zwana dalej „ustawą Prawo energetyczne" oraz Obwieszczenie Ministra Energii z dnia 16 maja 2018 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu gazowego (Dz.U. 2018 poz. 1158) i Rozporządzenie Ministra Energii z dnia 22 września 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie paliwami gazowymi (Dz. U. 2019 poz. 1904) oraz Ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 722, 1747, 2320, 2419, z 2021 r. poz. 72, 255, 694, 802) oraz ustawy z dnia 26 stycznia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu (Dz. U. z 2022, poz. 202).
4. W ramach Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej od 1 stycznia do 31 marca 2022 r. została obniżona stawka podatku VAT na gaz ziemny* z 23% na 8%., od 1 lutego do 31 października 2022 r. została obniżona stawka podatku VAT na gaz ziemny** z 8% na 0%,
5. Podstawa prawna:
*§ 10e. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 marca 2020 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1696 ze zm.)
**Art. 1 ustawy z dnia 13 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r., poz. 196).
6. Zakup będzie odbywał się na podstawie umowy kompleksowej zawartej między Wykonawcą a Zamawiającym.
7. Wymagania (obowiązki) stawiane Wykonawcy, opisane zostały w projektowanych postanowieniach umowy.
8. Zamawiający udzieli wyłonionemu w postępowaniu Wykonawcy pełnomocnictwa na które składa się obowiązek:
1) powiadomienia właściwego Operatora Systemu Dystrybucyjnego o zawarciu umowy sprzedaży paliwa gazowego oraz o planowanym terminie rozpoczęcia sprzedaży paliwa gazowego,
2) złożenie oświadczenia o wypowiedzeniu dotychczas obowiązującej umowy sprzedaży paliwa gazowego i świadczenia usług dystrybucji (umowy kompleksowej),
3) w przypadku zawarcia umowy sprzedaży paliwa gazowego - zawarcie umowy o świadczenie usług dystrybucji ze wskazanym Operatorem Systemu Dystrybucyjnego, w tym upoważnienie wskazanego Operatora Systemu Dystrybucyjnego do zawarcia w imieniu Mocodawcy umowy rezerwowej sprzedaży paliwa gazowego na warunkach określonych we wzorze umowy o świadczenie usług dystrybucji zamieszczonym na stronie internetowej wskazanego Operatora Systemu Dystrybucyjnego na wypadek zaprzestania dostarczania tego paliwa przez sprzedawcę wybranego przez Mocodawcę (przy czym poprzez zawarcie umowy o świadczenie usług dystrybucji rozumieć należy także złożenie oświadczenia o wyrażeniu zgody na zawarcie umowy o świadczenie usług dystrybucji ze wskazanym Operatorem Systemu Dystrybucyjnego) na warunkach wynikających z:
a) wzoru umowy o świadczenie usług dystrybucji zamieszczonego na stronie internetowej wskazanego Operatora Systemu Dystrybucyjnego,
b) obowiązującej taryfy wskazanego Operatora Systemu Dystrybucyjnego oraz Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej Operatora Systemu Dystrybucyjnego,
c) dotychczasowej umowy kompleksowej lub umowy o świadczenie usług dystrybucji, w zakresie warunków technicznych świadczenia usług dystrybucji, grupy taryfowej, okresu rozliczeniowego - o ile postanowienia dotychczasowej umowy kompleksowej lub umowy o świadczenie usług dystrybucji w tym zakresie nie są sprzeczne z postanowienia taryfy Operatora Systemu Dystrybucyjnego oraz wzorem umowy, o którym mowa w pkt. 1 powyżej, z możliwością zmiany grupy taryfowej lub mocy umownej. Wskazany Operator Systemu Dystrybucyjnego będzie wówczas upoważniony do udzielania dalszego upoważnienia w tym zakresie swoim pracownikom i innym osobom, które łączy z nim stosunek prawny.
4) uzyskania, w razie potrzeby, od dotychczasowego sprzedawcy informacji o numerze, dacie zawarcia, terminie obowiązywania i okresie wypowiedzenia dotychczas obowiązującej umowy sprzedaży paliwa gazowego i świadczenia usług dystrybucji.
9. Wykonawca odpowiedzialny będzie za całokształt, w tym za przebieg oraz terminowe wykonanie zamówienia, za jakość, zgodność z warunkami technicznymi i jakościowymi określonymi dla przedmiotu zamówienia oraz przyjmuje na siebie pełną odpowiedzialność za właściwe wykonanie zamówienia.
10. Spełnienie innych wymagań określonych w istotnych postanowieniach umowy oraz wynikających z obowiązujących przepisów prawa.
11. W toku realizacji Umowy Zamawiający zastrzega sobie prawo do zmniejszenia lub zwiększenia łącznej ilości zakupionego paliwa gazowego w zakresie do ± 10%, względem zużycia paliwa gazowego podanej poniżej. Zaistnienie okoliczności, o której mowa powyżej, spowoduje odpowiednio zmniejszenie lub zwiększenie wynagrodzenia należnego Wykonawcy z tytułu niniejszej Umowy. Zwiększenie lub zmniejszenie ilości paliwa gazowego nie stanowi podstawy do jakichkolwiek roszczeń ze strony Wykonawcy. Zakres i zasady dokonania zmian:
1) zmniejszenie ilości paliwa gazowego wynikające ze zużycia paliwa gazowego wg bieżących odczytów z gazomierza, które będzie różne od ilości paliwa gazowego wskazanego poniżej odbywa się automatycznie, na podstawie bieżącego zużycia paliwa gazowego na wystawianych fakturach,
2) zwiększenie ilości paliwa gazowego wynikające ze zużycia paliwa gazowego wg bieżących odczytów z licznika, które będzie różne od ilości paliwa gazowego wskazanego poniżej odbywa się automatycznie, na podstawie bieżącego zużycia paliwa gazowego na wystawianych fakturach,
3) zwiększenie/zmniejszenie (dodanie/odjęcie) ilości PPG – wymaga złożenia przez Zamawiającego jednostronnego oświadczenia woli, przy czym zmian obejmie taką ilość PPG, w których zużycie paliwa gazowego nie przekroczy 10 % zużycia paliwa gazowego określonego SWZ. Zmiana ilości PPG wynikać może w szczególności z likwidacji PPG, powstania/nabycia nowego PPG, zmiany właściwości technicznych PPG, zmiany stanu prawnego lub technicznego PPG, zmiany w zakresie nabywcy, odbiorcy, płatnika w szczególności przeniesienia praw i obowiązków związanych z obiektem, przy którym znajduje się dane PPG, zaistnienia przeszkód prawnych i formalnych uniemożliwiających przeprowadzenie procedury zmiany sprzedawcy lub włączenia bądź wyłączenia punktu poboru gazu przez Zamawiającego.
12. W niniejszym postępowaniu Zamawiający założył zużycie paliwa gazowego wg rzeczywistego zużycia w okresie rozliczeniowym dotyczącym roku 2021.
13. Zamawiający ma prawo, w okresie obowiązywania Umowy do zmiany grup taryfowych, mocy umownej dla poszczególnych PPG określonych w załączniku nr 1 do Umowy po uprzednim uzgodnieniu warunków technicznych dokonania tych zmian z Operatorem Systemu Dystrybucyjnego, zwanym dalej OSD. Zmiany w Umowie następować będą na pisemne zgłoszenie Zamawiającego do Wykonawcy począwszy od dokonania zmiany przez OSD. Powyższe zmiany będą przeprowadzone na zasadach określonych w taryfie operatora systemu dystrybucyjnego odpowiedniego dla Zamawiającego i będą dotyczyły, w szczególności zapewnienia danemu obiektowi poprawnego funkcjonowania (zgodne z jego przeznaczeniem) i/lub obniżenie kosztów na usłudze dystrybucji.
14. Wykonawca zobowiązuje się wykonać przedmiot umowy siłami własnymi lub z udziałem podwykonawców.
15. Sprzedaż paliwa gazowego i świadczenie usługi dystrybucji paliwa gazowego odbywać się będzie w ramach umowy kompleksowej na warunkach określonych przepisami ustawy z dnia 10 kwietnia 1997r. - Prawo energetyczne oraz zgodnie z wydanymi do tej ustawy przepisami wykonawczymi.
16. Sprzedaż i dystrybucja paliwa gazowego odbywać się będzie w zgodzie z parametrami jakościowymi paliwa gazowego oraz wskaźnikami jakości i niezawodności dostaw paliwa gazowego określonymi w zatwierdzonej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej Operatora Systemu Dystrybucyjnego.
17. Rozliczenia za dostarczone paliwo gazowe dokonywać się będą na podstawie faktur wystawionych przez Wykonawcę w terminach stosowanych przez OSD.
18. Rozliczenia za dystrybucję paliwa gazowego dokonywać się będą na podstawie faktur wystawionych przez Wykonawcę w terminach stosowanych przez OSD wg cen zawartych w aktualnej Taryfie dystrybucyjnej Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o..
19. Wykonawca wystawi jedną fakturę na każdego z Odbiorców zawierającą rozliczenia za dystrybucję i dostawę paliwa gazowego.
20. Wykonawca zobowiązany jest do zaoferowania jednakowej ceny dla wszystkich punktów poboru paliwa gazowego w zakresie podmiotów nie podlegających ochronie, o której mowa w ustawie z dnia 26 stycznia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu (Dz. U. z 2022, poz. 202).
21. Sprzedaż paliwa gazowego odbywać się będzie za pośrednictwem sieci dystrybucyjnej należącej do Operatora Systemu Dystrybucyjnego Polska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o. (szczegóły zaznaczone są w zał. 1 do umowy na warunkach określonych przepisami ustawy Prawo energetyczne, zgodnie z obowiązującym rozporządzeniami do ww. ustawy, przepisami kodeksu cywilnego, zasadami określonymi w koncesjach, postanowieniach SIWZ oraz zgodnie z obowiązującą Taryfą dystrybucji paliwa gazowego Polskiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o. zatwierdzoną przez Prezesa URE.
22. Rozliczenia za dostarczone (zużyte) paliwo gazowe dokonywać się będą na podstawie faktur wystawionych przez Wykonawcę w terminach stosowanych przez OSD.
23. W związku z charakterem zamówienia nie można określić dokładnego zużycia paliwa gazowego objętego przedmiotem zamówienia. Z tego powodu Zamawiający przedstawił przewidywalną ilość zużycia paliwa gazowego. Zamawiający przewiduje, iż rzeczywista ilość zużycia paliwa gazowego może ulec zmianie, tj. zwiększeniu bądź zmniejszeniu przy zachowaniu zaoferowanych cen jednostkowych. Tym samym opisane prognozowane zużycie energii elektrycznej nie stanowi dla Zamawiającego zobowiązania do zakupu paliwa gazowego w podanej wysokości.
Wszystkie wymagania określone powyżej stanowią wymagania minimalne, a ich spełnienie jest obligatoryjne. Niespełnienie ww. wymagań minimalnych skutkować będzie odrzuceniem oferty jako niezgodnej z warunkami zamówienia na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp.
24. Wspólny Słownik Zamówień:
09123000-7– gaz ziemny
65210000-8 – przesył gazu
II. Termin wykonania zamówienia Umowa obowiązuje 12 miesięcy, natomiast Zamawiający wymaga, aby rozpoczęcie dostaw nastąpiło w dniu 01.01.2023 godz. 06:00
III. Informacja o warunkach udziału w postępowaniu o udzielenie zamówieniaNa podstawie art. 112 ustawy Pzp, zamawiający określa warunek/warunki udziału w postępowaniu dotyczący/-e:
1. zdolności do występowania w obrocie gospodarczym:
Zamawiający nie stawia warunku w tym zakresie.
2. uprawnień do prowadzenia określonej działalności gospodarczej lub zawodowej, o ile wynika to z odrębnych przepisów:
O realizację zamówienia mogą się ubiegać podmioty, które
a) posiadają aktualną koncesję wydaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu paliwami gazowymi zgodnie z ustawą z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo Energetyczne (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1385, 1783); oraz
b) w przypadku Wykonawców będących właścicielami sieci dystrybucyjnej: posiadają aktualną koncesję wydaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie dystrybucji paliwa gazowego zgodnie z ustawą z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo Energetyczne (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1385, 1783);
lub
c) w przypadku Wykonawców nie będących właścicielami sieci dystrybucyjnej: posiadają, obowiązującą co najmniej od dnia złożenia oferty do końca wykonywania przedmiotu zamówienia, umowę generalną dystrybucji dla usługi kompleksowej dla podmiotów instytucjonalnych zawartą z Operatorem Systemu Dystrybucyjnego Polska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o.
Zgodnie z powyższym opisem warunków udziału w postępowaniu – Wykonawca powinien wykazać się spełnianiem: warunków opisanych w ppkt 2a) oraz warunków opisanych w ppkt 2b) lub ppkt 2c).
W przypadku Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia warunki, o których mowa w ppkt 2 SWZ zostaną spełnione, jeżeli:
a) co najmniej jeden Wykonawca będzie posiadał aktualną koncesję wydaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu paliwami gazowymi zgodnie z ustawą z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo Energetyczne i będzie odpowiedzialny za realizację świadczenia objętego koncesją
oraz
b) co najmniej jeden Wykonawca będzie posiadał aktualną koncesję wydaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie dystrybucji paliwa gazowego zgodnie z ustawą z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo Energetyczne i będzie odpowiedzialny za realizację świadczenia objętego koncesją
lub
c) co najmniej jeden Wykonawca będzie posiadał obowiązującą, co najmniej od dnia złożenia oferty do końca wykonywania przedmiotu zamówienia, umowę generalną dystrybucji dla usługi kompleksowej dla podmiotów instytucjonalnych zawartą z Operatorem Systemu Dystrybucyjnego Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o. – w tym przypadku (tj. w przypadku posiadania ww. umowy generalnej dystrybucji) musi być to ten sam podmiot, który wykazał się posiadaniem koncesji, o której mowa w ppkt 1.
3. sytuacji ekonomicznej lub finansowej:
Zamawiający nie stawia warunku w tym zakresie.
4. zdolności technicznej lub zawodowej:
Zamawiający nie stawia warunku w tym zakresie.
IV. Podstawy wykluczeniaZamawiający wykluczy z postępowania wykonawców, wobec których zachodzą podstawy wykluczenia, o których mowa w art. 108 ust. 1 oraz art. 109 ust. 1 pkt 4, 6-10 ustawy Pzp.
Wykluczenie Wykonawcy następuje zgodnie z art. 111 Pzp.
V. Kompletna oferta zawiera:a) Formularz ofertowy – wg wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do SWZ,
b) Oświadczenie o niepodleganiu wykluczeniu oraz spełnieniu warunków w postępowaniu w zakresie wskazanym wg wzoru stanowiącego załącznik nr 4.1 do SWZ oraz jeśli zachodzi potrzeba załącznik nr 4.2 do SWZ
c) Pełnomocnictwo lub inny dokument potwierdzający umocowanie do reprezentowania wykonawcy. Warunek ten dotyczy również odpowiednio osoby działającej w imieniu wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego oraz podwykonawców. Pełnomocnictwo to musi w swej treści jednoznacznie wskazywać uprawnienie do podpisania oferty.
d) Zastrzeżenie tajemnicy przedsiębiorstwa – jeżeli dotyczy.
VI. Zamawiający nie wymaga złożenia wadium.
VII. Zamawiający nie wymaga wniesienia zabezpieczenia należytego wykonania umowy.VIII. KRYTERIUM 1 - CENA – 100%
IX. Sposób oraz termin składania i otwarcia ofert. 1. Ofertę należy złożyć w terminie do dnia 11.10.2022 do godz. 1400
2. Sposób składania ofert: za pośrednictwem Platformy
3. Otwarcie ofert nastąpi dnia 11.10.2022 r. o godz. 1415
4. Otwarcie ofert nastąpi za pośrednictwem PLATFORMY Zamawiającego
X. Termin związania ofertąWykonawca pozostaje związany ofertą do dnia 09.11.2022 r.
Bieg terminu związania ofertą rozpoczyna się wraz z upływem terminu składania ofert.
Jerzmanowice, dnia 05.10.2022r.
Znak sprawy: IR.271.1.9.2022.AK
PYTANIA WYKONAWCÓW I ODPOWIEDZI ZAMAWIAJĄCEGO,
MODYFIKACJA SWZ,
PRZESUNIĘCIE TERMINU SKŁADANIA OFERT
Dotyczy: postępowania o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonego w trybie podstawowym bez negocjacji na „Zakup w ramach umowy kompleksowej paliwa gazowego i jego dystrybucji na potrzeby obiektów w Gminie Jerzmanowice-Przeginia”.
W związku ze skierowanymi do Zamawiającego pytaniami dotyczącymi w/w postępowania, zgodnie z art. 284 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2019r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2022, poz. 1710 ze zm.), udostępnia się treść pytań wraz z wyjaśnieniami. Wyjaśnienia stanowią integralną część Specyfikacji Warunków Zamówienia.
Pytanie nr 1: „Czy Zamawiający wyraża zgodę na zawarcie umowy z zastosowaniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego?”
Odpowiedź 1: Zamawiający wyraża zgodę na zawarcie umowy z zastosowaniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Pytanie nr 2: „Wykonawca prosi o udostępnienie oświadczeń o przeznaczeniu paliwa gazowego dla punktów, które podlegają ochronie taryfowej zgodnie z obowiązującą od dnia 26 stycznia 2022 r. ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu (Dz. U. z 2022 r., poz. 202).”
Odpowiedź 2: Zamawiający dołącza do niniejszej odpowiedzi stosowne oświadczenia.
Pytanie nr 3: „Dotyczy §8 ust 1 Załącznika nr 2 do SWZ – Prosimy o dodanie treści: „Warunkiem rozpoczęcia dostaw jest pozytywnie zgłoszona umowa do OSD, zgodnie z terminami wynikającymi z Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej.”
W przypadku zawarcia umowy kompleksowej należy ją zgłosić do realizacji właściwemu Operatorowi Systemu Dystrybucyjnego (nazywany dalej OSD). Koniecznym do rozpoczęcia dostaw paliwa gazowego jest złożenie tzw. Pojedynczego Zlecenia Dystrybucji. Zgodnie z pkt. 15.1 oraz 15.7 IRiESD wspomniane powyżej zgłoszenie powinno zostać złożone przez Wykonawcę najpóźniej na 21 dni przed dniem rozpoczęcia sprzedaży paliwa gazowego, lub na 14 dni przed dniem rozpoczęcia sprzedaży paliwa gazowego przez dotychczasowego sprzedawcę.”
Odpowiedź 3: Zamawiający stwierdzając, że dostawy rozpoczną się nie wcześniej niż po pozytywnie zakończonej procedurze zmiany sprzedawcy, uwzględnił postanowienia i terminy wskazane w IRiESD.
Pytanie nr 4: „Czy Zamawiający będzie sam kontrolował wartość umowy?
Czy w przypadku przekroczenia Zamawiający zapłaci za rzeczywiste zużycie paliwa gazowego?”
Odpowiedź 4: Zamawiający będzie kontrolował zaawansowanie umowy i zapłaci za rzeczywiste zużycie paliwa gazowego .
Pytanie nr 5: „Czy Zamawiający wyraża zgodę na wystawianie faktur prognoz w grupie taryfowej W-1.1, na podstawie prognozowanego zużycia paliwa gazowego (faktura prognoza obejmuje dwa miesiące) oraz faktury rozliczeniowej za pobrane paliwo gazowe wystawionej na koniec okresu rozliczeniowego, której kwota zostanie pomniejszona o kwotę wynikającą z faktur prognozowanych?
Wykonawca wskazuje, że w przypadku grupy taryfowej W-1.1 okres rozliczeniowy, zgodnie z Taryfą Operatora Systemu Dystrybucyjnego wynosi 12 miesięcy.”
Odpowiedź 5: Zamawiający wymaga rozliczenia rzeczywistego zużycia paliwa gazowego.
Pytanie nr 6: „Jeżeli Zamawiający nie wyraża zgody na wystawianie faktur prognoz w grupie taryfowej W-1.1, czy Zamawiający będzie przekazywał odczyty Wykonawcy, tak aby okres rozliczeniowy wynosił 1 miesiąc?”
Odpowiedź 6: Zamawiający nie będzie dokonywał odczytów gazomierza. Zamawiający wymaga rozliczenia rzeczywistego zużycia paliwa gazowego odczytanego przez OSD.
Pytanie nr 7: „Dotyczy §2 ust 5 Załącznika nr 2 do SWZ - Wykonawca zwraca się z prośbąo usunięcie zapisu: „Wyjątek stanowi przypadek, kiedy Zamawiający złoży reklamację. Reklamacja zwalnia Zamawiającego od opłaty, do czasu przesłania przez Wykonawcę faktury akceptowanej przez Zamawiającego, chyba że zostanie udowodniona niesłuszność reklamacji, to wtedy Zamawiający opłaci fakturę z należnymi odsetkami ustawowymi za zwłokę.”
Odpowiedź 7: Załącznik nr 2 do SWZ, §2 ust 5 pozostanie bez zmiany.
Pytanie nr 8: „Prosimy o usunięcie §8 ust 5 Załącznika nr 2 do SWZ.”
Odpowiedź 8: Załącznik nr 8 do SWZ, §2 ust 5 pozostanie bez zmiany.
Pytanie nr 9: „Prosimy o usunięcie §8 ust 7 i ust 9 Załącznika nr 2 do SWZ, lub zmniejszenie kar o połowę.”
Odpowiedź 9: Zamawiający informuje o poprawieniu numeracji kolejnych ustępów w §8.
Zapisy załącznika nr 2 w §8 przyjmują treść:
10. Wykonawca zapłaci Zamawiającemu karę umowną w przypadku:
1) odstąpienia Zamawiającego od umowy bądź jej części lub jej rozwiązania z winy Wykonawcy w wysokości stanowiącej równowartość 5 % szacowanej kwoty wartości przedmiotu umowy brutto wskazanej w ofercie z wyłączeniem przypadku rozwiązania Umowy, o którym mowa w ust. 3, par. 8,
2) w wyniku prowadzenia procedury zmiany sprzedawcy z winy Wykonawcy nie będzie możliwe dochowanie terminu rozpoczęcia dostaw określonych w przedłożonej ofercie, rozpoczęcie dostaw paliwa gazowego rozpocznie się po pozytywnie zakończonej procedurze zmiany sprzedawcy w wysokości stanowiącej równowartość 5 % szacowanej kwoty wartości przedmiotu umowy brutto wskazanej w ofercie z wyłączeniem przypadku rozwiązania Umowy, o którym mowa w ust. 3, par. 8,
3) w przypadku odstąpienia od Umowy przez Wykonawcę, jej rozwiązania lub zaprzestania jej wykonywania z przyczyn nieleżących po stronie Zamawiającego w wysokości 5 % szacowanej wartości przedmiotu umowy brutto wskazanej w ofercie, z wyłączeniem przypadku rozwiązania Umowy, o którym mowa w ust. 3, par. 8,
11. Zamawiający zapłaci Wykonawcy karę umowną w przypadku:
1) odstąpienia Zamawiającego od umowy bądź jej części lub jej rozwiązania przez Wykonawcę z przyczyn leżących po stronie Zamawiającego w wysokości stanowiącej równowartość 5 % szacowanej kwoty brutto wartości przedmiotu umowy wskazanej w ofercie z wyłączeniem przypadku rozwiązania Umowy, o którym mowa w ust. 3, par. 8,
2) w przypadku odstąpienia od Umowy przez Zamawiającego jej rozwiązania lub zaprzestania jej wykonywania z przyczyn nieleżących po stronie Wykonawcy, Wykonawcy przysługuje od Zamawiającego kara umowna, w wysokości 7 % szacowanej wartości brutto przedmiotu umowy wskazanej w ofercie, z wyłączeniem przypadku rozwiązaniu Umowy, o którym mowa w ust. 3, par.8,
12. Łączna wysokość kar umownych jakich mogą dochodzić strony na podstawie przedmiotowej umowy wynosi 5 % szacowanej kwoty wartości brutto przedmiotu umowy wskazanej w ofercie.
13. Poza karami wymienionymi powyżej Strony mogą dochodzić naprawienia szkody na zasadach określonych w Kodeksie Cywilnym w razie gdy wartość naliczonych kar umownych nie pokryje całości szkody.
Pytanie nr 10: „Dotyczy §7 ust 5 literka a Załącznika nr 2 do SWZ - Wykonawca wnioskuje o dodanie zapisu, że zmiana ilości punktów poboru może być zmieniona w zakresie +/- 10% wolumenu określonego w SWZ.”
Odpowiedź 10: Załącznik nr 2 do SWZ, §7 ust 5 lit. a przybiera treść:
zaistnienia okoliczności (technicznych, gospodarczych, prawnych itp.), których nie można było przewidzieć w chwili zawarcia Umowy - zmiany te mogą spowodować zmianę ilości punktów PPE, których wolumen nie przekroczy 10 % prognozowanej ilości paliwa gazowego wskazanej w par. 4 ust. 1 niniejszej umowy oraz grupy taryfowej lub wartości zawartej Umowy,
Pytanie nr 11: „Czy Zamawiający wyraża zgodę, aby ceny jednostkowe w złotych za kWh lub kWh/h były podane maksymalnie do pięciu miejsc po przecinku? Wykonawca wyjaśnia, że powyższy zapis zgodny jest z obowiązującą taryfą Operatora Systemu Dystrybucyjnego gdzie stawki podane są w gr za kWh co w przeliczeniu na zł za kWh daje pięć miejsc po przecinku. Taki zapis będzie korzystniejszy dla Zamawiającego, ponieważ ceny paliwa gazowego na Giełdzie Towarowej Energii podawane są w zł za MWh co w przeliczeniu na kWh daje cenę z dokładnością do pięciu miejsc po przecinku.”
Odpowiedź 11: „Zamawiający wyjaśnia, że dane przyjmowane do rozliczeń, które będą stosowane w fakturach wystawianych przez Wykonawcę a wskazane w formularzu ofertowym, jako dane do obliczenia łącznej ceny oferty dopuszczają wartość zapisaną w formacie x,xxxxx.
Natomiast łączna cena za realizację przedmiotu zamówienia winna być zapisana w złotych polskich.”
Pytanie nr 12: „Czy Zamawiający jest świadomy, że na fakturze dla 1 PPG będzie jedna cena za opłatę abonamentową? Wyjaśniamy, że dla punktów, które częściowo podlegają ochronie taryfowej sortujemy cenę za abonament zgodnie z Taryfą Wykonawcy.”
Odpowiedź 12: Zamawiający przyjmuje do wiadomości informacje o sposobie stosowania stawek abonamentowych dla odbiorców u których występują powierzchnie chronione i niechronione i wnosi, aby na etapie obliczenia oferty i wnosi, aby Wykonawca na etapie obliczenia ceny w komórce BH31 samodzielnie wprowadził informację o stawce abonamentowej odpowiadającej stawce jak w obiekcie chronionym.
Pytanie nr 13: „Uprzejmie prosimy o udostępnienie Formularz ofertowego i pozostałych załączników wymaganych do złożenia oferty w wersji edytowalnej.”
Odpowiedź 13: Zamawiający dołącza do niniejszej odpowiedzi załączniki w wersji edytowalnej.
Pytanie nr 14: „Prosimy o poprawę opłat dystrybucyjnych w Załączniku nr 1a do SWZ- Wyjaśniamy, że od 01.09.2022r. weszła w życie aktualizacja Taryfy PSG.”
Odpowiedź 14: Zamawiający dołącza plik w wersji edytowalnej i ze zmienionymi stawkami dystrybucyjnymi wynikającymi z zatwierdzonej zmienionej taryfy 10 PSG.
Pytanie nr 15: „Czy obecnym sprzedawcą na pewno jest PGNiG Obrót Detaliczny sp. z o.o.?”
Odpowiedź 15: Nie. Obecnym sprzedawcą jest Veolia Energy Contracting Poland sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.
Pytanie nr 16: „ Dotyczy pkt 23 Załącznika nr 1 do SWZ- prosimy o poprawę omyłki pisarskiej: „Tym samym opisane prognozowane zużycie energii elektrycznej nie stanowi dla Zamawiającego zobowiązania do zakupu paliwa gazowego w podanej wysokości.”
Odpowiedź 16: Załącznik nr 1 do SWZ, p. 23 przybiera treść:
23.W związku z charakterem zamówienia nie można określić dokładnego zużycia paliwa gazowego objętego przedmiotem zamówienia. Z tego powodu Zamawiający przedstawił przewidywalną ilość zużycia paliwa gazowego. Zamawiający przewiduje, iż rzeczywista ilość zużycia paliwa gazowego może ulec zmianie, tj. zwiększeniu bądź zmniejszeniu przy zachowaniu zaoferowanych cen jednostkowych. Tym samym opisane prognozowane zużycie paliwa gazowego nie stanowi dla Zamawiającego zobowiązania do zakupu paliwa gazowego w podanej wysokości.
Pytanie nr 17: „Wykonawca prosi o informację, czy podane w dokumentacji przetargowej parametry dystrybucyjne, w szczególności moce umowne, adresy i numery punktów poboru, grupy taryfowe są zgodne z obecnie obowiązującymi u Operatora Systemu Dystrybucyjnego?”
Odpowiedź 17: Zamawiający dokonał przed rozpoczęciem procedury wyboru Wykonawcy dokonał weryfikacji ppg i w wyniku tej weryfikacji wprowadził dane do postępowania.
Pytanie nr 18: „W przypadku jeśli Operator Systemu Dystrybucyjnego w momencie zgłaszania umowy do realizacji zakwestionuje grupy taryfowe wskazane w postępowaniu, to czy Zamawiający wyrazi zgodę na dostosowanie grup taryfowych do obowiązujących u OSD?”
Odpowiedź 18: Zamawiający wyraża zgodę na dostosowanie przez Wykonawcę grup taryfowych do grup taryfowych obowiązujących u OSD.
Pytanie nr 19: „Prosimy o przesunięcie terminu składania ofert.”
Odpowiedź 19:
Zamawiający ustala nowe terminy.
W związku z udzielonymi odpowiedziami za zapytania SWZ i w konsekwencji uszczegółowieniem opisu przedmiotu zamówienia, Gmina Jerzmanowice-Przeginia na podstawie art. 286 ust. 3 w/w ustawy przesuwa termin wyznaczony na składanie i otwarcie ofert.
Aktualny termin składania ofert to 13.10.2022r., godzina 09:00.
Aktualny termin otwarcia ofert to 13.10.2022r., godzina 09:15.
W związku ze zmianą terminu składania ofert, na podstawie art. 286 ust. 1 Zamawiający modyfikuje zapisy SWZ w następującym zakresie:
- Rozdział III pkt 2 SWZ ppkt 1, było zapisane:
„Ofertę należy złożyć w terminie do dnia 11.10.2022 do godz. 14:00”
Powinno być:
„Ofertę należy złożyć w terminie do dnia 13.10.2022 do godz. 09:00”
- Rozdział III pkt 3 ppkt 1, było zapisane:
„Otwarcie ofert nastąpi dnia 11.10.2022r., o godz. 14:15”
Powinno być:
„Otwarcie ofert nastąpi dnia 13.10.2022r., o godz. 09:15”
Powyższa zmiana treści SWZ powoduje zmianę treści ogłoszenia o zamówieniu nr 2022/BZP 00372105/01 z dnia 2022-09-30 oraz zmiany terminów w postępowaniu na https://jerzmanowice-przeginia.logintrade.net/rejestracja/ustawowe.html.
Termin składania i otwarcia ofert został również zmieniony na Platformie Zamawiającego.
Jednocześnie Zamawiający informuje, że pozostała treść SWZ pozostaje bez zmian.
W załączeniu:
1. Załączniki do SWZ w wersji edytowalnej
2. oświadczenia o przeznaczeniu paliwa gazowego dla punktów (zip)
3. Załącznik nr 1a do SWZ - wykaz punktów poboru gazu Gmina Jerzmanowice - Przeginia